Neden fiyatımız uygun?

Çünkü yabancı plakalı araçlar ile çalışıyoruz. Kar marjımızın 35 – 100 USD gibi cüzi rakamlarda olması da müşterilerimizin ekonomik olarak bizi tercih etmelerine sebep oluyor.                                                                                                               

Neden yabancı plakalı araçların ücretleri daha uygun?

Çünkü Türk tırlarının alım maliyeti daha yüksek. Türkiye’de bir tırın alım maliyeti 100 bin avro iken yabancı bayraklı arabaların maliyeti 20 bin ila 30 bin avro civarında değişiyor. Ayrıca yabancı bayraklı araçların kasko, sigorta ve yeşil sigorta maliyetleri Türk tırların maliyetlerine göre yarı yarıya daha düşük. Yabancı bayraklı araçların geçtiği ülkelerdeki geçiş ücretleri de Türk tırlarına göre daha düşük.

Türkiye’ye gelen yabancı bayraklı araçların tır tesci̇l i̇şlemleri̇ni̇n yapılması i̇çi̇n  Türkiye’de bir acente ile anlaşmış olma zorunluluğu var mı?

Evet, mutlaka R2 yetki belgeli bir acente ile çalışma zorunluluğu var.             

Rapid Logistics’in R2 yetki belgesi var mı?

Evet, var.

R2 yetki belgesi nedir ve nasıl alınır?

Bu belgenin T.C.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan 5 yıllık süre ile alma bedeli 400 bin ila 500 bin TL arasındadır. Bu belgeye sahip olmayan firmalar yabancı bayraklı bir firmanın aracını yükledikleri zaman, Türkiye’de çalıştıkları müşteriye fatura kesme hakları yoktur. Keserlerse, kestikleri fatura başı para ve hapis cezası vardır.

R2 yetki belgesinin Rapid ve müşteri için avantajı nedi̇r?

R2 belgemiz olmasaydı, bu pazarda çalışan belgesiz rakiplerimiz gibi biz de gümrük çıkışlarında 100 USD ödemek zorunda kalacaktık.

R2 yetki̇ belgesi olduğu i̇çi̇n tır tesci̇l i̇şlemi̇ ne kadarlık bi̇r mali̇yet i̇le gerçekleşi̇yor?

Sadece 10 USD. Bu da müşterimiz lehine 90 USD’lik bir avantaj sağlıyor.

R2 yetki belgesi ile gümrük işlemleri hizmetini kendi kadronuz ile mi gerçekleştiriyorsunuz?

Evet, Türkiye’ nin tüm bölgelerinde (İstanbul; Halkalı, Erenköy, Tuzla, Gebze, Çerkezköy, Bursa, İzmi̇t, Gazi̇antep, Teki̇rdağ, Ankara, Eski̇şehi̇r,  Antalya) gümrük tescil işlemlerini kendi elemanlarımız ile yapıyoruz.

Yabancı bayraklı araçları olan fi̇rmalar, bu belgeyi Türkiye’ de alabilirler mi?

Evet, alabilirler. Ancak yüksek maliyetli R2 yetki belgesinin Türkiye-Rusya hattında çalışan 2-3 araçlık veya 10-30 araçlık filolar tarafından alınması ekonomik açıdan zorlayıcıdır. Bu firmaların bizimle çalışmaları, kendileri açısından en ekonomik çalışma yöntemidir.

Müşteri direkt nakliyeci ile çalıştığı durumda 100 USD gibi bir gümrük tescil ücreti her koşulda ödeyeceklerdir. Direkt nakliyeci ile çalışan müşteriler bizim vermiş olduğumuz maliyet avantajına ulaşamıyorlar.

Rapid nedir?

Rapid başlı başına bir sistemdir.

Yüklenen araçları takip edebiliyor musunuz?

Yüklediğimiz tüm tırların günlük yol durumu bilgisini, tırlar yükünü boşaltana kadar her gün vermekteyiz. Araçlar gümrükten çıkmadan önce tüm evrakların kontrolünü yapıp, müşteriden teyit alarak işleme koymaktayız. Tüm şehirlerde ve gümrüklerde acenta ağımız mevcuttur.

Yüklediğiniz araçlar tek tip mi?

Hayır. Mega, kamyon, römork, optimum araçlarla yükleme yapıyoruz. Ayrıca maksimum 22,5 tona kadar yük taşıma kapasiteli araçlar kullanıyoruz.

Sadece spot mu çalışıyorsunuz?

Hayır. Türkiye’nin büyük çaplı ihracat firmaları ile yıllık ihale bazlı çalışmalarımız da mevcut. Ayrıca aynı gün içerisinde gelen spot yükleme taleplerini de başarı ile yerine getiriyoruz.

Uzun vadeli çalıştığınız firmalara örnek verebilir misiniz?

BSH, Eczacıbaşı, Unilever, Indesi̇t, Uğur Soğutma, Vestel, Nobel, Arçeli̇k, Hayat Ki̇mya, Evyap, Canpack, SFA, Pirelli, Paşabahçe, Galva, Termoteknik.

Müşterilerin Türkiye-Rusya hattında Rapid’i tercih etmelerinin diğer sebepleri nelerdir?

Uluslararası nakliye sektöründe 2010 yılından beri peşin para ile ödeme yapılmamaktadır. Rapid Logistics, güçlü finansman kaynağı sayesinde araçlar yüklendikten 30-60-90 gün sonra yapılan ödemeleri finanse etme gücüne sahiptir. Ayrıca, CMR sigortasının otomatik olarak başladğını tüm müşterilerimiz bilmektedirler. Rapid, yıllık bazda binlerce tır yüklediği için araç başı sigorta teminatı çok düşüktür. Binlerce araç yüklemek ise yıllar süren bir çalışma ve istikrarlı büyüme politikası ile mümkündür.