İRAN NAKLİYE VE TIR TAŞIMACILIĞI

Türkiye-İran arasında kara nakliyesi yapmaktayız.

Türkiye-İran arasındaki taşımalara başlamamızın en önemli sebebi, 20 yıldan fazla çalıştığımız Hayat Kimya firmasının, İran’ın Zencen bölgesinde açmış olduğu fabrikadır.

Hayat Holdıng’in Türkiye’den İran’a haftalık 100-150 tırlık hammade sevkiyat olması bizim İran taşımalarında ciddi bir altyapı çalışması yapmamıza sebep olmuştur.

Uzun süren çalışmalar sonucunda birçok kez İran’a gittik.

İran’da, Türkiye-İran arasında yüklerimizi taşıtabileceğimiz, güvenilir, sürekli araç temin edebileceğimiz, Türkiye hattında çalışabilecek firmalar titizlikle seçilmiştir.

Türkiye-İran hattında çalışan hiçbir firmanın büyük filolarla çalışmadığı, çalışan araçların tamamının kendi arabası ile veya beraberinde kardeşi/akrabası ile 1-4 araçlık gruplarla Türkiyeye geldiği tespit edilmiştir.

Yaklaşık 1,5 yıl süren titiz çalışmalarımız sonucunda bugün 500 tır ile direkt iletişim kurarak çalışabilme başarısı sağlanmıştır.

İran plakalı araçlarla iletişim sağlanması için Türkiye’de İranlı arkadaşlarımızdan oluşan, kendi dillerinde konuşma imkanı olan İran bölümü kurulmuştur.

Bugün geldiğimiz noktada Rapid Logistics, İran’dan Türkiye’ye gelen İran plakalı tırların, İran’a Türkiye’den yükleme yapmaları için önemli bir organizator olmuştur.

İran hattında çalıştığımız kâr marjları 50-100 USD’yi geçmemektedir.

Türkiye İran hattında neden Rapid Lojistik ile çalışmalısınız?

Türkiye İran Nakliye Firması Rapid’in Avantajları

   • Firmamızın Türkiye’de R2 yetki belgesine sahip olması bizlere aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

   

   • Bu belgenin T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan 5 yıllık süre ile alınma bedeli 400.000-500.000 TL’dir. Bu belgeye sahip olmayan firmaların yabancı bayraklı bir firmanın aracını yükledikleri zaman, Türkiye’de çalıştıkları müşteriye fatura kesme hakları yoktur. Keserlerse, kestikleri fatura başı para ve hapis cezası vardır.
   • İkinci en önemli konu, ki işin diğer ekonomik boyutu, yabancı bayraklı bir arabanın gümrükten çıkış yaptığı zaman R2 yetki belgesi olmasıdır.
   • R2 yetki belgemiz olduğu için Türkiye gümrüğünden araçlar çıkarken sadece 10 USD gümrük çıkış masrafı ödenmektedir.
   • Türkiye’nin tüm bölgelerinde (İstanbul Halkalı, Erenköy, Tuzla, Gebze, Çerkezköy, Bursa, İzmit, İzmir, Gaziantep’te) kendi elemanlarımızla bu araçların gümrük tescillerini kendi bünyemizde yapmamızdan dolayı sadece 10 USD’lik bir gümrük tescil maliyetimiz oluşmaktadır.
   • Bu belgemiz ve kendi ekibimiz olmasaydı, bu pazarda çalışan belgesiz rakiplerimiz gibi biz de gümrük çıkışlarında 100 USD ödemek zorunda kalacaktık.
   • Yüksek maliyetli R2 yetki belgesinin Türkiye-İran hattında çalışan 2-3 araçlık veya 10-30 araçlık filolar tarafından alınmasının ekonomik açıdan zorlayıcı oluşu, bu firmaların bizimle çalışmalarının kendileri açısından en ekonomik çalışma yöntemi olmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca müşterilerimizden alınan ödemelerin vadelerinin 30-60 gün arasında olmasına rağmen firmamız çalıştığı İran plakalı araçlara navlun bedellerini yükleme bittikten sonra peşin olarak yapması sebebiyle İran plakalı araçlar Rapid Uluslararası Taşımacılık ile çalışmayı tercih etmektedirler.

Müşterilerimiz de İran plakalı araçlarla çalıştıklarında dahi, çalışmayı seçtikleri firmanın gümrüklerde R2 yetki belgesi yoksa, 100 USD gibi bir gümrük tescil ücreti her halükarda ödeyecekleri için ekonomik olarak direkt tırlarla çalışmak yerine firmamızı seçmektedirler.

30-60 gün ödeme imkanının, firmamız tarafından finanse edilmesi de diğer etkendir.

Kâr marjımızın 50-100 USD gibi cüzi rakamlar olması da müşterilerimizin ekonomik olarak bizi tercih etmelerine sebep olmaktadır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki, Rapid Logistics aracılığı ile yüklenen tüm araçların global Rapid sigortası bulunmaktadır.

Yüklenen arabanın CMR sigortası olması ve bu sigortanın Fransız Gras Savoye şirketi tarafından sağlanması da bir güvencedir.